אתם תחלמו

אנחנו נבצע!

מה זה התחדשות עירונית?

התחדשות עירונית היא הגדרה כוללת למספר תהליכי התחדשות של המרחבים העירוניים, תוך מתן דגש לצרכי שיקום ופיתוח של אזורי מגורים ישנים בשטח הבנוי העירוני. תחום זה זוכה בשנים האחרונות להתעניינות הולכת וגוברת בכל רחבי הארץ, וזאת לנוכח הצורך הקיומי בהקמתם של אזורי מגורים חדישים ומודרניים במרחבים העירוניים בכל אחת מהערים הגדולות והמרכזיות ובערי הפריפריה לאורכה ורוחבה של המדינה. 

חשוב לדעת !

תהליכי התחדשות עירונית בישראל מיושמים באמצעות מגוון רחב של אמצעים במסגרתם מושם דגש על תהליכי ההתחדשות תוך התייחסות פרטנית למצבם הפיזי של המבנים המיועדים לתהליכי ההתחדשות ותוך מתן דגש על המצב החברתי של התושבים המאכלסים את האזורים המיועדים לתהליכי ההתחדשות. כל תהליכי ההתחדשות המיושמים כיום בישראל מעוגנים בחקיקה, כאשר המטרה הניצבת בפני מקבלי ההחלטות הן ברמה הארצית והן ברמה המקומית היא הגדלת היצע יחידת הדיור וחידוש המלאי הקיים במרכזי ופאתי הערים השונות תוך שיפור בטיחות המבנים ושיפור התשתיות ומתן מענה עירוני לצרכי התושבים ואף לצרכי התמודדות עם מצבים ביטחוניים ורעידות אדמה.

בעשורים האחרונים, לנוכח העלייה המתמדת בביקושים ליחידות מגורים ולנוכח המחסור ההולך וגובר בשטחים פנויים לבניה חדשה בערים השונות בישראל, חלה התעניינות הולכת וגוברת בתחום ההתחדשות העירונית שלמעשה מאפשרת בינוי מחדש של שכונות מגורים שלמות במרכזי ופאתי הערים.

המסלולים השונים

המכנה המשותף לכל תהליכי ההתחדשות העירונית הוא הצורך ביצירת סביבת מגורים מודרנית וחדישה במרכזי ופאתי הערים השונות. נכון להיום, קיימים כמה סוגי פרויקטים עיקריים בתחום ההתחדשות העירונית: פרויקטים מסוג פינוי בינוי ופרויקטים מסוג תמ"א 38/1 ו- תמ"א 38/2 . 

פינוי בינוי 

תהליך שמתרחש בשטח עירוני שהוחלט להרוס בו את בתי המגורים הקיימים, ולבנות במקומם בנייני מגורים חדשים. משרד הבינוי רשאי להכריז על שטח כעל מתחם פינוי בינוי באמצעות צו הכרזה, שהתוקף שלו הוא עד שש שנים מיום הכרזתו. נכון להיום פרוייקטים אלו מהווים כ – 10% מסה"כ התחלות הבניה בישראל. 

תמ"א 38/1

בשנת 1975 נכנס לתוקף התקן הישראלי לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה, ת"י 413 (הפך למחייב החל מינואר 1980). רוב הבניינים שנבנו בישראל עד שנת 1980 אינם עומדים בדרישות תקן זה ועלה חשש שבניינים רבים יתמוטטו במידה שתהיה רעידת אדמה משמעותית בישראל. כל בניין שקיבל היתר לפני 1 לינואר 1980, ושנקבע על-ידי מהנדס שהוא אינו בנוי על פי תקן ישראלי 413, זכאי לבצע פרויקט של תמ"א 38. ככלל פרויקט תמ"א 38/1 כולל את חיזוק המבנה, הוספת ממ"ד ומעלית, ותוספת של 2.5 קומות על הגג. בזמן הבנייה הדיירים נשארים לגור בבניין. 

תמ"א 38/2

תיקון להוראות התמ"א המאפשר להרוס את הבניין הקיים, אשר דורש חיזוק לפי התמ"א, ולהקים אותו מחדש לפי זכויות הבניה של התוכניות החלות במקום, בתוספת זכויות הבניה אותן ניתן לקבל מכוח תמ"א 38. התוצאה הסופית היא למעשה הריסה של המבנה הישן ובנייה שלו מחדש עם הגדלת הדירות הקיימות ותוספת של דירות חדשות.

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית

הצורך ההולך וגובר בתהליכי התחדשות עירונית בכלל הערים בישראל של תחילת המאה ה-21, הוביל להקמתה של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית שהיא למעשה גוף ממשלתי שהוקם בשנת 2016 ומטרתו להגדיל את היקף המימוש של מיזמי התחדשות עירונית בכל רחבי הארץ. גוף ממשלתי זה אחראי בין היתר על האצת פרויקטים מסוג פינוי בינוי ותמ"א 38, תוך כדי איתור אזורים עירוניים בנויים בהם ניתן להחיל תוכניות להתחדשות עירונית. בנוסף, הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית אחראית על פיתוח אמות מידה ועקרונות מנחים לצורך תכנון מיזמים בתחום ההתחדשות העירונית ועל מתן ייעוץ לשרי הממשלה ומועצת מקרקעי ישראל בכל הנוגע לתחום ההתחדשות העירונית.

תחום ההתחדשות העירונית מעוגן במערכת חוקים שנועדו לצרכי ייעול תהליכי התחדשות עירונית והסרת חסמים בירוקרטיים, ובעיקר לצרכי הגנה על הדיירים (בעלי הזכויות) בכל אחד ממבני המגורים המיועדים לתהליכי התחדשות עירונית. יחד עם זאת, המורכבות הנלווית לתהליכי התכנון והביצוע של פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית, מחייבת את בעלי הזכויות להסתייע בשירותיה של חברת ליווי וניהול פרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38.

למידע נוסף על שירותיה של חברת ליווי וניהול בתחום ההתחדשות העירונית לחצו כאן

תפקידה של חברת הניהול

האינטרס שלכם הוא האינטרס שלנו

החברה לניהול וקידום פרוייקטים הינה חברה פרטית המתמחה בתחום ליווי דיירים וניהול פרויקטים של התחדשות עירונית מסוג תמ"א 38/1 (חיזוק ותוספת), תמ"א 38/2 (הריסה ובנייה) או פינוי בינוי.

החברה נמצאת פה בשביל לקדם אתכם ולהעניק לכם שקט, בטחון ולדאוג שהפוטנציאל ימוצא מיטבית והיעילה ביותר שניתן להשיג. החברה תנהל עבורכם בנאמנות את כל שלבי תהליך ההתחדשות העירונית או השבחת הזכויות מקידום התכנון ושינוי התב"ע ועד מסירת המפתח. החברה היא גוף מקצועי בעל התמחות בתחום ההתחדשות העירונית אשר מייעצת, מנהלת ומלווה בעלי דירות בפרויקטים המיועדים להתחדשות עירונית.

החברה היא חברת ניהול. הפוזיציה הזו משחררת אותנו מניגודי אינטרסים הפוגעים בבעלי הזכויות. המטרה שלנו פשוטה – לקדם עבור בעלי הדירות את כל תהליך המעבר לדירה החדשה, לעזור לבעלי הנכסים המסחריים להשביח את הנכס תוך מקסום זכויות הבנייה, לפעול בשם בעלי קרקעות בהליך שינוי התב"ע גם כאשר התהליך מקודם על ידי רשויות המדינה והובלת הפרויקט לבנייה עצמית. במילים אחרות: אנחנו גורמים לפרויקט לקרום עור וגידים החל מעבודות ההכנה וממשיכים לספק שירות בשלבים הבאים לרבות בהתנהלות מול הרשויות, ביצוע בדיקות היתכנות, בחירת יזם, בחירת קבלן, פיקוח בנייה, סיוע לדיירים לגבש חזית אחידה, התמודדות עם קשיים ואתגרים ועוד. כלומר, שירותים מקיפים ואיכותיים העוטפים את הפרויקט מכל צדדיו.

לכל שאלה ו/או הבהרה נוספת אתם/ן מוזמנים/ות לפנות אלינו